Marcopol / strona główna

Marcopol podejmuje współpracę z Politechniką Gdańską

2016-10-03 09:56:17

» back to the list

Politechnika Gdańska logoPomorski producent śrub z Chwaszczyna rozpoczął właśnie współpracę z Katedrą Inżynierii Materiałowej i Spajania oraz Katedrą Mechaniki i Mechatroniki Politechniki Gdańskiej.
Współpraca między partnerami dotyczy badania przez jednostki Politechniki właściwości wytrzymałościowych elementów złącznych produkowanych przez Marcopol.
Po stronie Politechniki Gdańskiej osobami sprawującymi pieczę nad przebiegiem badań twardości jest dr inżynier Krzysztof Krzysztofowicz, a w przypadku badań wytrzymałości śrub dr inżynier Wiktoria Wojnowicz.

Marcopol to wiodący producent i dostawca elementów złącznych dla wielu gałęzi przemysłu w Polsce i na całym świecie. Założona w 1985 roku firma z siedzibą w Chwaszczynie posiada oddziały w 16 polskich miastach i 5 filii zagranicznych, w tym na Litwie, w Estonii i w Rosji.
Oferuje ponad 15 tysięcy produktów w 40 grupach asortymentowych. Firma prężnia działa na rynku producentów z takich branż jak: meblarstwo, budownictwo, sprzęt AGD, automotive. Wśród kluczowych klientów Marcopolu znajdują się m.in.: Danfoss, Amica, PESA Bydgoszcz czy FAKRO.

- Wydział Mechaniczny Politechniki Gdańskiej jest żywotnie zainteresowany współpracą z zakładami przemysłowymi regionu. Pozwala to na podniesienie kwalifikacji przyszłych inżynierów oraz dostosowanie ich do rzeczywistego zapotrzebowania rynku pracy – mówi prof. dr hab. inż. Jan Stąsiek, Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej.

- Dla Marcopolu współpraca z Politechniką Gdańską to istotny krok w strategii utrzymywania jak najwyższej jakości produkcji własnej. To również platforma do wymiany doświadczeń i wiedzy w kluczowych dla naszej branży zagadnieniach technologicznych – komentuje Maciej Martowicz, Dyrektor Handlowy Marcopol Sp. z o.o.

Badania prowadzone dla Marcopolu przez Politechnikę Gdańską realizowane są w trybie przyspieszonym, co pozwala już po 24 godzinach uzyskać informację zwrotną na temat badanych wyrobów. W ramach współpracy badaniom będzie poddawana nie tylko twardość czy zrywanie produktów, ale również ich udarowość, granice plastyczne i inne istotne z punktu widzenia asortymentu Marcopolu właściwości.

Tegoroczna dotychczasowa produkcja Marcopolu na koniec października sięgnęła blisko 600 mln sztuk produktów o łącznej masie ponad 2,5 tysiąca ton. Marcopol posiada dwa zakłady produkcyjne, w których zatrudnionych jest blisko 50 osób.